HĽADÁM NA TFP 

( Trebišov a okolie , Michalovce a okolie, Košice a okolie) iné po dohode

Hľadám nové tvare na TFP fotenia. Kedže som dlhšie nefotil (pre rodinné železitosti) a chcem si vyskladniť nové portfólio. Spolupráca otvorená pre všetke druhy fotografie . Ak máš záujem nápis mi spravu a dohodneme sa.

Tri čudné písmenká, s ktorými sa stretnete kdekoľvek, kde figurujú dve osoby: modelka a fotograf. Táto šifra neznamená nič iné, ako skratku pre spôsob dohody medzi fotografom a modelkou, pri ktorej sa obchádzajú peniaze, ale napriek tomu sú obe strany (väčšinou) spokojné. Poďme si teda o týchto troch písmenkách povedať viac.

Skratka TFP znamená „Time For Print“ (niekedy Time For Photos), čo je v preklade „Čas za fotky“. 
Jedná sa o veľmi jednoduchý princíp: modelka sa nechá nafotiť bez nároku na honorár a taktiež fotograf si za fotenie nič neúčtuje. Obaja však majú úžitok: modelka dostane fotky v elektronickej podobe (mailom, transferovou službou, na USB-éčku či CD), fotograf si zasa (viac či menej) splnil svoj zámer nafotiť nejakú tému, ktorú možno dlho nosil v hlave, no nemal ju s kým realizovať.

Toto je prípad, kedy je forma TFP úplne super. Všetko však závisí od konkrétnej dohody fotografa a modelky. Niektorí fotografi ponúkajú pri TFP aj foto v klasickej papierovej podobe. Štandardne by však modelka mala dostať fotky elektronicky a to v kvalite pre tlač aj pre webové prezentácie. Vďaka týmto fotkám sa môže ďalej prezentovať a rozšíriť si tak portfolio. Fotograf zasa získa ďalšie fotky pre prezentáciu svojej fotografickej tvorby. Modelka samozrejme tiež získa nové skúsenosti s fotením a prípravou na fotenie a taktiež nový prístup, keďže každý fotograf je individuálny a má svoje vlastné postupy.

ednoduchý príklad: dajme tomu, že si dievča, ktoré sa chce presadiť v modelingu ale potrebuje book, alebo aspoň nejaké kvalitné prezentačné fotky. Za normálnych okolností stojí nafotenie booku peniaze (poskytujú ho väčšinou profesionálne agentúry, či fotoštúdiá a mnohokrát sú to nemalé sumy). Ty však máš záujem získať skúsenosti a zároveň si ochotná zapózovať niekomu napríklad na nejaký konkrétny projekt, ktorý má vopred vymyslený. Ten sa zrealizuje a po jeho nafotení dostaneš foto z projektu a mnoho fotogravov ti popri tom nafotí aj onen spomínaný book alebo fotografie podľa tvojho želania či predstavy ako odmenu pre teba. Nič však za to neplatíš a máš fotky, ktoré budú slúžiť na tvoju aj fotografovu ďalšiu prezentáciu.

Táto forma fotenia je vhodná hlavne v začiatkoch. Je treba si uvedomiť, že pri TFP modelku nebude fotiť fotograf, ktorý fotil pre Vouge či Playboy. Bude to najskôr tiež začiatočník, čo však neznamená, že nemôže mať talent a schopnosť nafotiť krásne fotografie, ktoré budú hodnotné ako pre modelku, tak pre autora. 

Existujú však fotografi, ktorí už nejaký ten piatok fotia, a dokonca sa tým živia a treba úprimne povedať, že TFP je účtovne skôr stratová záležitosť. Predsalen každá cesta na lokáciu niečo stojí a o cene techniky, do ktorej profi fotografi investujú ani nebudeme hovoriť. 

Všetko má svoje pre a proti. Preto je napríklad prinajmenšom “nevhodné” aby si “modelka”, ktorú fotil priateľ dvakrát mobilom na dovolenke v Senci, pýtala honorár od prvého fotografa, ktorý ju osloví. Naopak, v takom prípade (najmä ak si potencionálna modelka verí a chce sa presadiť) je na začiatku najlepšie predsalen investovať do nejakého toho kešu (a to nemyslíme oriešky) pre profesionálneho fotografa a dať si vyrobiť pár profi fotografií.

Žánre TFP

  • Portrét - Exteriér
  • Portrét - Ateliér
  • Glamour & Boudoir
  • Umelecký akt
  • Tehotenské
  • Rodinné ( po dohode možne )
  • Iné vlastné želania po dohode